Solpadeine, 12 comprimate, Omega Pharma
ATENTIE: pentru produsele de tip OTC costul livrarii este 15 lei. Acesta este un medicament OTC care se elibereaza FARA prescriptie medicala. Pentru procesarea comenzii dvs pentru medicamente OTC este necesar sa completati Chestionarul si sa aveti varsta minima de 18 ani.
Descriere
Indicatii:
Solpadeine comprimate contine 3 substante active: paracetamol – utilizat ca analgezic (calmeaza durerea) si antipiretic (scade febra), fosfat de codeina - utilizat ca analgezic si cafeina, pentru calmarea rapida a durerilor de intensitate moderata si moderat-severa.
Acest medicament contine codeina. Codeina apartine unei clase de medicamente denumita analgezice opioide, care amelioreaza durerea prin actiunea lor. Poate fi utilizata singura sau in asociere cu alte analgezice, cum este paracetamolul.
Codeina poate fi utilizata o perioada scurta de timp la adolescenti cu varsta peste 12 ani, pentru ameliorarea durerilor moderate, care nu sunt ameliorate de alte analgezice, cum sunt paracetamolul sau ibuprofenul administrate singure.
Actionand asupra organismului dumneavoastra in mod diferit, paracetamolul si codeina se combina pentru a inlatura durerea, iar cafeina creste efectul analgezic al paracetamolului.
Solpadeine comprimate este utilizat pentru ameliorarea durerilor de intensitate usoara spre moderata din reumatism, sciatica si lumbago.
Solpadeine comprimate este recomandat pentru ameliorarea rapida a durerilor dupa luxatii, a durerilor din artroza, a durerilor musculare, a durerii de cap, migrenelor si nevralgiilor, a durerilor menstruale, a durerilor din sinuzite, a durerilor dentare post-chirurgicale sau dupa extractii dentare, a durerilor de gat, a durerilor asociate simptomelor din raceala si gripa si pentru reducerea febrei.
Contraindicatii:
Nu utilizati Solpadeine:
- daca sunteti alergic (hipersensibil) la paracetamol, cafeina, codeina, alte analgezice opioide sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament.
Precautii:
Inainte sa utilizati Solpadeine, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.
Sarcina si alaptarea:
Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida, adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.
Sarcina:
Studiile epidemiologice efectuate la gravide nu au evidentiat efecte toxice ale paracetamolului la dozele recomandate, totusi codeina nu este recomandata in timpul sarcinii. De aceea, Solpadeine nu este recomandat in timpul sarcinii.
Alaptarea:
Paracetamolul si cafeina se excreta in laptele matern, dar nu in cantitati semnificative clinic.
Nu luati codeina in timpul alaptarii. Codeina si morfina trec in laptele matern.
Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor:
Solpadeine comprimate poate provoca ameteala sau somnolenta. Nu trebuie sa conduceti vehicule sau sa folositi utilaje pana nu stiti in ce masura va afecteaza administrarea acestui medicament.
Mod de administrare:
Utilizati intotdeauna acest medicament exact asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.
Administrare orala.
Adulti, pacienti varstnici (cu functie hepatica si renala normala):
Doza recomandata este de 1-2 comprimate la fiecare 4-6 ore, daca este necesar.
Nu se administreaza la un interval mai mic de 4 ore si nu se depasesc 4 doze pe zi (8 comprimate in 24 de ore).
Nu depasiti dozele recomandate.
Nu luati mai mult de 8 comprimate in 24 de ore.
Varstnici:
Pacientii varstnici cu fragilitate sau imobilizati pot necesita o doza redusa.
Copii:
Solpadeine este contraindicata la copii cu varsta sub 12 ani pentru tratamentul simptomatic al tusei si/sau racelii. Solpadeine nu trebuie administrat la copii cu varsta sub 12 ani, din cauza riscului de aparitie a problemelor severe cu respiratia.
Adolescenti cu varsta de 12-15 ani:
Luati 1 comprimat la fiecare 6 ore. Nu depasiti 4 doze, echivalent cu 4 comprimate.
Adolescenti cu varsta de 16-18 ani:
Luati 1-2 comprimate la fiecare 6 ore. Nu depasiti 4 doze, echivalent cu 8 comprimate.
Adolescenti cu varsta de 12-18 ani:
Solpadeine nu este recomandat pentru utilizare la adolescenti cu varsta cuprinsa intre 12 ani si 18 ani cu functie respiratorie compromisa, pentru tratamentul simptomatic al tusei si/sau racelii (vezi pct. 4.4)
Insuficienta renala:
Atunci cand se administreaza paracetamol la pacientii cu insuficienta renala, se recomanda sa se reduca doza si sa se creasca intervalul minim dintre fiecare administrare la cel putin 6 ore.
Insuficienta hepatica:
La pacientii cu insuficienta hepatica sau sindrom Gilbert, doza trebuie scazuta sau intervalul dintre doze trebuie prelungit.
Evitati excesul de cafeina din bauturi cum sunt cafeaua si ceaiul. Consumul crescut de cafeina poate provoca tulburari de somn, tremuraturi si senzatie de disconfort in piept.
Durata tratamentului:
Acest medicament nu trebuie administrat mai mult de 3 zile. Daca durerea nu se amelioreaza dupa 3 zile, adresati-va medicului dumneavoastra pentru a fi sfatuit.
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.
Compozitie:
- Substantele active sunt paracetamol 500 mg, cafeina anhidra 30 mg si fosfat de codeina hemihidrat 8 mg.
- Celelalte componente sunt: amidon de porumb, amidon pregelatinizat, sorbat de potasiu, povidona, talc purificat, stearat de magneziu, celuloza microcristalina, acid stearic.
Prezentare:
12 comprimate
Solpadeine comprimate contine 3 substante active: paracetamol – utilizat ca analgezic (calmeaza durerea) si antipiretic (scade febra), fosfat de codeina - utilizat ca analgezic si cafeina, pentru calmarea rapida a durerilor de intensitate moderata si moderat-severa.
Acest medicament contine codeina. Codeina apartine unei clase de medicamente denumita analgezice opioide, care amelioreaza durerea prin actiunea lor. Poate fi utilizata singura sau in asociere cu alte analgezice, cum este paracetamolul.
Codeina poate fi utilizata o perioada scurta de timp la adolescenti cu varsta peste 12 ani, pentru ameliorarea durerilor moderate, care nu sunt ameliorate de alte analgezice, cum sunt paracetamolul sau ibuprofenul administrate singure.
Actionand asupra organismului dumneavoastra in mod diferit, paracetamolul si codeina se combina pentru a inlatura durerea, iar cafeina creste efectul analgezic al paracetamolului.
Solpadeine comprimate este utilizat pentru ameliorarea durerilor de intensitate usoara spre moderata din reumatism, sciatica si lumbago.
Solpadeine comprimate este recomandat pentru ameliorarea rapida a durerilor dupa luxatii, a durerilor din artroza, a durerilor musculare, a durerii de cap, migrenelor si nevralgiilor, a durerilor menstruale, a durerilor din sinuzite, a durerilor dentare post-chirurgicale sau dupa extractii dentare, a durerilor de gat, a durerilor asociate simptomelor din raceala si gripa si pentru reducerea febrei.
Contraindicatii:
Nu utilizati Solpadeine:
- daca sunteti alergic (hipersensibil) la paracetamol, cafeina, codeina, alte analgezice opioide sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament.
Precautii:
Inainte sa utilizati Solpadeine, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.
Sarcina si alaptarea:
Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida, adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.
Sarcina:
Studiile epidemiologice efectuate la gravide nu au evidentiat efecte toxice ale paracetamolului la dozele recomandate, totusi codeina nu este recomandata in timpul sarcinii. De aceea, Solpadeine nu este recomandat in timpul sarcinii.
Alaptarea:
Paracetamolul si cafeina se excreta in laptele matern, dar nu in cantitati semnificative clinic.
Nu luati codeina in timpul alaptarii. Codeina si morfina trec in laptele matern.
Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor:
Solpadeine comprimate poate provoca ameteala sau somnolenta. Nu trebuie sa conduceti vehicule sau sa folositi utilaje pana nu stiti in ce masura va afecteaza administrarea acestui medicament.
Mod de administrare:
Utilizati intotdeauna acest medicament exact asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.
Administrare orala.
Adulti, pacienti varstnici (cu functie hepatica si renala normala):
Doza recomandata este de 1-2 comprimate la fiecare 4-6 ore, daca este necesar.
Nu se administreaza la un interval mai mic de 4 ore si nu se depasesc 4 doze pe zi (8 comprimate in 24 de ore).
Nu depasiti dozele recomandate.
Nu luati mai mult de 8 comprimate in 24 de ore.
Varstnici:
Pacientii varstnici cu fragilitate sau imobilizati pot necesita o doza redusa.
Copii:
Solpadeine este contraindicata la copii cu varsta sub 12 ani pentru tratamentul simptomatic al tusei si/sau racelii. Solpadeine nu trebuie administrat la copii cu varsta sub 12 ani, din cauza riscului de aparitie a problemelor severe cu respiratia.
Adolescenti cu varsta de 12-15 ani:
Luati 1 comprimat la fiecare 6 ore. Nu depasiti 4 doze, echivalent cu 4 comprimate.
Adolescenti cu varsta de 16-18 ani:
Luati 1-2 comprimate la fiecare 6 ore. Nu depasiti 4 doze, echivalent cu 8 comprimate.
Adolescenti cu varsta de 12-18 ani:
Solpadeine nu este recomandat pentru utilizare la adolescenti cu varsta cuprinsa intre 12 ani si 18 ani cu functie respiratorie compromisa, pentru tratamentul simptomatic al tusei si/sau racelii (vezi pct. 4.4)
Insuficienta renala:
Atunci cand se administreaza paracetamol la pacientii cu insuficienta renala, se recomanda sa se reduca doza si sa se creasca intervalul minim dintre fiecare administrare la cel putin 6 ore.
Insuficienta hepatica:
La pacientii cu insuficienta hepatica sau sindrom Gilbert, doza trebuie scazuta sau intervalul dintre doze trebuie prelungit.
Evitati excesul de cafeina din bauturi cum sunt cafeaua si ceaiul. Consumul crescut de cafeina poate provoca tulburari de somn, tremuraturi si senzatie de disconfort in piept.
Durata tratamentului:
Acest medicament nu trebuie administrat mai mult de 3 zile. Daca durerea nu se amelioreaza dupa 3 zile, adresati-va medicului dumneavoastra pentru a fi sfatuit.
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.
Compozitie:
- Substantele active sunt paracetamol 500 mg, cafeina anhidra 30 mg si fosfat de codeina hemihidrat 8 mg.
- Celelalte componente sunt: amidon de porumb, amidon pregelatinizat, sorbat de potasiu, povidona, talc purificat, stearat de magneziu, celuloza microcristalina, acid stearic.
Prezentare:
12 comprimate
Opinii
Pareri Solpadeine, 12 comprimate, Omega Pharma
Fii primul care sparge gheata!
Spune-ne parerea ta despre acest produs si porneste discutia.